Профілактика захворюваності застрахованих осіб

Дата: 04.03.2019 10:31

Профілактика захворюваності застрахованих осіб

За підсумками 2018 року на Київщині, у порівнянні з попереднім роком, відбулося суттєве зростання (більш ніж на 25%) виплат на матеріальне забезпечення застрахованих осіб, у тому числі виплат на допомогу по тимчасовій непрацездатності. У січні 2019 року від суб’єктів господарювання надійшли заяви-розрахунки на виплату матеріального забезпечення на суму, що перевищує показник за аналогічний період попереднього року на 16,2 %.

Роботодавець зобов'язаний створити на робочому місці в кожному структурному підрозділі умови праці відповідно до нормативно-правових актів, а також забезпечити додержання вимог законодавства щодо прав працівників у галузі охорони праці.

З метою усунення небезпечних і шкідливих для здоров'я працівників виробничих факторів на робочих місцях у суб’єктів господарювання в управлінні виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Київській області зосереджено роботу страхових експертів з охорони праці на питаннях надання роботодавцям допомоги в організації проведення лабораторних досліджень умов праці, атестацій робочих місць на відповідність нормативно-правовим актам з охорони праці та опрацюванні і реалізації необхідних заходів за їх підсумками.

Для профілактики захворюваності та нещасних випадків на виробництві, що можуть бути наслідком невідповідності стану здоров’я працівника можливості виконання певного виду робіт, наявності хронічних захворювань, які можуть проявитись під впливом шкідливих чи небезпечних виробничих чинників, страхові експерти сприяють в організації проведення попереднього (під час прийняття на роботу) і періодичних (протягом трудової діяльності) медичних оглядів працівників, зайнятих на важких роботах, роботах із шкідливими чи небезпечними умовами праці або таких, де є потреба у професійному доборі, щорічного обов'язкового медичного огляду осіб віком до 21 року. Надаючи допомогу роботодавцям, страхові експерті звертають увагу на забезпечення фінансування медичних оглядів найманих працівників за кошти роботодавців, проведення у разі потреби відповідних оздоровчих заходів за результатами періодичних медичних оглядів. Оскільки працівники закладів охорони здоров'я несуть відповідальність згідно із законодавством за відповідність медичного висновку фактичному стану здоров'я працівника, страхові експерти у разі виявлення порушень готують звернення до правоохоронних органів.

Своєчасність проведення атестації робочих місць за умовами праці і стан виконання заходів, запропонованих атестаційною комісією, організація та своєчасність проходження передбачених законодавством медоглядів найманими працівниками, виконання вимог заключного акта за результатами медогляду – це ті питання, профілактика яких має позитивно впливати на стан загального захворювання працівників при виконанні трудових обов’язків.

На погляд керівника відділу з профілактики страхових випадків управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Київській області Олексія Савченка, в подальшому зниженню показника захворюваності працівників у страхувальників Київщини можуть посприяти такі фактори та профілактичні заходи, як:

• наявність у страхових експертів реєстру підприємств (страхувальників), у яких технологічний процес, обладнання, сировина та матеріали є потенційними джерелами шкідливих і небезпечних виробничих факторів, що можуть несприятливо впливати на стан здоров’я працюючих;
  • своєчасне надходження від страхувальників відомостей про результати атестації робочих місць за умовами праці, розроблені заходи щодо поліпшення умов праці і оздоровлення працівників та інформації про їх виконання;
  • якісно налагоджена робота з роботодавцями та закладами охорони здоров’я щодо своєчасного надання ними до управління виконавчої дирекції Фонду списків працівників, які підлягають періодичним медичним оглядам, та заключних актів за результатами медичного  огляду;
  • використання страховими експертами інформації, яка міститься в списках працівників та заключних актах, для вивчення якості проведення медичних оглядів та в подальшому для визначення об’єктивних причин захворювання і розробки організаційних, технічних та санітарно-гігієнічних заходів щодо запобігання їх виникненню;
  • вивчення страховими експертами питань своєчасного проведення роботодавцями атестації робочих місць за умовами праці, опрацювання заходів щодо поліпшення умов праці і оздоровлення працівників, виконання зазначених заходів; організації проходження медоглядів найманими працівниками і виконання вимог заключного акта.
  • обов’язкове внесення подання органам виконавчої влади з нагляду за охороною праці щодо застосування адміністративних стягнень або притягнення до відповідальності посадових осіб суб’єктів господарювання, які допустили порушення законодавства про охорону праці, зокрема в частині профілактики захворюваності застрахованих осіб.